יום שלישי, 12 באוקטובר 2010

מילון מונחים לסקראפ ה' - נ'

השעה 1:40 לפנות בוקר, חזרתי לא מזמן מהעבודה וראיתי את כל התגובות המפרגנות שלכן לחלק הראשון של המילון וזה כל כך שימח אותי שלמרות שהתכנון המקורי (מלשון ראשוני וגם מלשון ייחודי) ללכת לישון (דה...) אני מקלידה במרץ מול המסך.
תודה.

נ.ב.,
אם יש ערך ששכחתי- אשמח אם תפנו את תשומת ליבי, כדי שאוסיף.


ה'

הבלטה חמה - Embossing
ע"ע: אמבוסינג


הבלטה קרה - Dry Embossing
יצירת תבליטים בנייר/ולום/קארסטוק/בריסטול בצורה  ידנית, דהיינו בעזרת שבלונת מתכת או משטחי פלסטיק בעלי שקעים ומכשיר בעל ראש עגול קהה (סטיילוס), בצורה מכנית ביתית במכשיר הקאטלבג*.


הקליקו כאן לאתר ממנו לקוחה התמונה ותמצאו הדרכה מצולמת להבלטה קרה ידנית.
הבלטת רקע בעזרת משטחי הבלטה מפלסטיק של חברת פיסקרס. (עבודה שלי)
ו'

ולום - Vellum
סוג של נייר פרגמנט* בעוביים שונים, חלק או מודפס חצי שקוף (או חצי אטום :-). מתאים לטכניקות מיוחדות ודורש דבק מיוחד או חיבור עם ניטים ובראדים.


ח'


חומצה - Acid
חומר שקיים בנייר רגיל וגורם לצבעי הנייר והתמונה לדהות ולהצהיב במשך הזמן, חשיפה של הנייר לאור ולחום מזרזת את התהליך (הלא רצוי) הזה, לכן רצוי שניירות וחומרים המיועדים לעיצוב אלבומים יהיו נטולי חומצה (מבטיח אורך חיים של עשרות ואילו מאות שנים). שימו לב שנייר חום (קראפט) פשוט ומעטפות חומות מכילות חומצה (אלא אם היצרן מתחייב אחרת)!

חותמת גומי - Rubber Stamp
עשויות מגומי ורוד בדרך כלל, יכולות להכיל פרטים קטנטנים ומדוייקים. נוחות לשימוש אך יקרות. מגיעות הצורת mounted- מחוברות לידית עץ, או unmounted- ללא ידית עץ (מוזיל את המחיר, אבל חייבים לארגן ידית אחרת ולהדביק). לאחר סיום העבודה מנקים את החותמת מהדיו בעזרת מגבון לח או חומר ניקוי מיוחד.

חותמות יוניטי - Unity Stamp
חותמות גומי ללא ידית.

בעלות גב נצמד (EZ mount) לבלוק אקרילי* או ידיות עץ יעודיות נחשבות איכותיות במיוחד בזכות החריטה העמוקה והמדויקת.

חותמת סיליקון - Clear stamps
חותמות סיליקון שקופות ללא ידית. נ

צמדות לבלוק האקרילי בואקום ומקולפות ממנו לאחר השימוש. אינן יכולות להגיע לרמת הפרטים של חותמות הגומי אבל יתרונותיהן רבים: נוחות לשימוש, מאפשרות למקם את החותמת במדוייק על המשטח, זולות יותר מחותמות הגומי (בגלל עלויות הידית), ותופסות פחות מקום איחסון.

ט'

טבעות מתכת / ניטים* (עם חור במרכז) - Eyelets
לולאות מתכת (עם חור).

משמשות לחזוק ועיטור חורים שנעשים במיוחד לצורך השחלת חוטים וסרטים או פשוט ליופי. הקיבוע יכול להיעשות ידנית עם מוט מיוחד ופטיש או בעזרת מכשירי קרופ-א-דייל*, ביג בייט* או מכשירים קטנים כגון הסיילנט סטר*

טושים לאמבוסינג - Embossing Pen
טושים המכילים דיו מרוכז המתייבש לאט, על הדוגמה המצויירת מפזרים אבקת אמבוסינג* ומתיכים בעזרת מכשיר אמבוסינג*. מיועדים לכתיבה ולעיטור ללא חותמת של דפי אלבום וכרטיסי ברכה. בד"כ מפזרים אבקה שקופה על טושים צבעוניים ואבקה צבעונית על טוש שקוף, אבל זה אינו מחייב.

טרימר - Trimmer
מכשיר חיתוך בעל להב מתגלגל מצד לצד. מקל מאד את עבודת חיתוך הנייר. הלהב הרגיל ניתן להחלפה כשמתקהה. בחלק מהדגמים קיים גם להב לסימון קיפולים וכן סרגל נשלף המקל על חיתוך דפים גדולים. קיים במגוון גדלים.


ל'

ליגנין - Lignin
ובעברית עֱצָ‏ן.הליגנין הוא תרכובת פולימרית, מצוי בעיקר בדופן התא של תאי צמח והריכוז הגבוה ביותר שלו נמצא בעצים (מהם עשוי הנייר), נייר רגיל מכיל 20-30% לינין ולכן נוטה להתפורר ולהצהיב עם השנים. זו הסיבה בגינה מרבית המוצרים הייעודיים לעיצוב אלבומים (שאמורים להישאר לדורות הבאים) אינם מכילים ליגנין.

מ'

מאטינג / מצע - Mating
משטח קארסטוק או נייר מדוגם המודבק מתחת לתמונה כשהוא גדול ממנה (יוצר מעין "סדין" מתחת לתמונה ומכאן שמו- מצע), מעניק לתמונה מסגרת ויוצר הפרדה אשר מונעת מהתמונה "להיעלם" ברקע.מיני אלבום/ משוויצון/אלבומונים - Mini Album
מיני אלבומים הם אלבומים קטנים, הניתנים לנשיאה בתיק. הם זכו לכינוי "משוויצונים" על שום שנושאים בהם תמונות שרוצים להשוויץ בהן (על פי רב תמונות חתונה או תמונות של הילדים, אבל לא בהכרח).
ניתן להכין את האלבומונים שללו לבד או לרכוש בסיסים מוכנים (בד"כ מקרטון/צ'יפבורד*) ולעצב אותם לבד.
דוגמה למיני אלבום מוכן מצ'יפבורד בחיתוך האותיות :DAD


דוגמה למיני אלבום בהכנה עצמית:


דוגמה נוספת למיני אלבום בצורת ילקוט/תיק:


תמונות של המיני הללו מבפנים ניתן לראות בקישור הזה.
דוגמאות נוספות ניתן למצוא בקלות בגוגל.


מכשיר אמבוסינג - Embossing heat tool /gun
ע"ע: אקדח חום

מכשיר לקיבוע לולאות/ניטים -
ע"ע: קרופ-א-דייל, ביג בייט וסיילנט-סטר.

מנקב צורות - Pounch
ע"ע: פאנץ'

מספרי טים הולץ - Tim Holtz Scissors
מספריים בעלי להבים מצופים בחומר מונע הידבקות (של דבק, קורוזיה וכד') ומשחיז את עצמו. השינון העדין (מיקרו) של הלהבים מאפשר לחתוך איתן גם דוגמאות עדינות וקטנות ואינן מועכות את שולי הגזירים. קרויים על שם המעצב
טים הולץ.


מספרי צורות
מספריים בעלי להבים משוננים החותכים את הנייר בהתאם לדוגמת הלהב. קיים במגוון צורות ובשני גדלים עיקריים. מרבית הסוגים הנמכרים בארץ הנם מאיכות בינונית ומטה (ומחירם נמוך בהתאם) ומיועדים לנייר בלבד.

משטח חיתוך מתרפא - Self healing mat
אפשר בלעדיו- אבל ממש לא מומלץ. משטח חיתוך עשוי גומי מיוחד אשר "סופג" את סימני החיתוך ואינו נחרץ לעומק ואינו מתכלה. מגן על שולחן העבודה. בד"כ מגיע עם סימון של סנטימטרים ו/או אינטשים, המאפשר חיתוך מהיר ללא צורך בסימון מקדים עם עיפרון.


נ'
ניטים - eyelets

בחיי היום-יום המושג "ניטים" מתייחס לאלמנטים קטנים, שלמים (ללא חור) יצוקים ממתכת, המוחדרים דרך שכבות בד, עור וכד' לצורך עיטור ו/או חיזוק, למשל בכיסים של מיכנסי הג'ינס, בבגדי פאנקיסטים וכד' ( מילה נוספת בעברית- "מסמרת" ובאנגלית- rivet).
בתחום הסקראפ לעומת זאת משתמשים במונח ניטים לתיאור לולאות מתכת eyelets (ע"ע טבעות מתכת) .

נייר מדוגם - DP-decorative paper
ע"ע: דף מדוגם


 • לילה טוב.


13 תגובות:

 1. כל הכבוד משוגעת אהובה....
  ליאור

  השבמחק
 2. תראי, אני מכירה כמעט את כל המונחים אבל... מאד נהנית לקרוא ולהשלים את החורים החסרים בידע. כל הכבוד לך! אם אפשר, הייתי רוצה לדעת יותר אילו דיו חותמות מתאימות למה... כמו מהי הדיו המתאים לשקפים

  השבמחק
 3. כל הכבוד על הדבקות במטרה בשעה כה מאוחרת ! :o))

  השבמחק
 4. חשבתי שבראדים זה סיכות מתפצלות...מה חייתי בטעות?????

  השבמחק
 5. המון תודה, עשית עבודה מדהימה.
  טלילה

  השבמחק
 6. רחלי, אני מתה עליך!
  איזה רעיון מקסים!:)
  נהנתי מכל אות ואות!
  מחכה לת'. אפשר מושג משל עצמי?

  השבמחק
 7. רחלי, איזה תיעוד מטורף! כל הכבוד! ורק משהו קטן - בראדים הם סיכות מתפצלות, וניטים, שבאמת מקבעים עם קרופ-א-דייל, הם eyelets.

  השבמחק
 8. רחלי יקרה,
  כמי שרק הצטרפה לקומונה אני חייבת לציין כי
  אחת כמוך עם יוזמה והסברים מפורטים לגבי המושגים בסקראפ בבלוג שלך נחשבת למבורכת.
  כל הכבוד, כעט קבלתי מעט מושג למה מתכוון המשורר. ויש לי כמובן רשימת מכולת.
  והמון תודה על כך.
  אם תרשי לי שאלה, ראיתי שציינת במילון את העצם המקפלת, האם היא לבד מספיקה או שחייב להצטייד במשטח בעל חריצים שיהיה לאן לדחוס את הדף שרוצים לקפל או שניתן להשתמש בקרטון?
  אודה לך אם יתאפשר לך לענות לי, מפני שאני רוצה להצטייד בעוד כמה פריטים שיקלו עלי את המלאכה.
  צביה

  השבמחק
 9. פרוייקט מושקע!
  אפשר להוסיף במ' - מיסט, מאטינג (איך קוראים להם בעברית בכלל? :))

  השבמחק
 10. יופי של פרויקט. אפשר בט' להוסיף גם טושים לצביעת חותמות ע"ע פרומרקרס וע"ע קופיק

  השבמחק

Love to get comments.
TFL